Comenius

Prečítané: 5839x
Projekt Comenius bude prebiehať v rokoch 2012-2014. Je to výmenný pobyt našich žiakov v zahraničí a zahraničných žiakov u nás, na Slovensku.

Cieľom akcie je poskytnúť žiakom možnosť spoznať štúdium a život v inej krajine, rozvinúť ich porozumenie pre rozmanitosť európskych kultúr a jazykov a osvojiť si vedomosti a zručnosti potrebné pre ich osobný rozvoj.
Akcia si rovnako kladie za cieľ podporiť dlhodobú spoluprácu medzi zapojenými školami, umožniť vzájomné uznávanie štúdia absolvované na partnerských školách a posilniť európsku dimenziu v školskom vzdelávaní. Mobilita žiakov sa môže uskutočniť iba medzi školami, ktoré sú alebo niekedy boli zapojené do projektu Comenius - Školské partnerstvá buď v rámci Programu celoživotného vzdelávania, alebo predchádzajúcich programov.

Partnermi našej školy na rok 2012-2014 sa stali školy z týchto krajín:
- Anglicko
- Rakúsko
- Poľsko
- Turecko.

Zapojenie sa do partnerstva umožňuje žiakom a učiteľom precvičiť si cudzí jazyk a zvýšiť motiváciu k štúdiu jazyka. Partnerstva trvajú dva roky.

Projektová rada sa dohodla na kritériách, na základe ktorých sa uskutoční výber žiakov:
- dobré správanie
- dobré vzdelávacie výsledky
- reprezentácia školy
- dobrá znalosť anglického jazyka

Na základe týchto kritérií boli vybratí žiaci, ktorí cestovali do prvých dvoch partnerských krajín, do Anglicka a Poľska.  

1. cesta - PODROBNÝ POPIS CESTY DO ANGLICKA
ŠTVRTOK (24.1.2013) - Odchod mikrobusom bol presne o polnoci. V Budapešti sme boli okolo tretej hodiny nadránom. Niektorí z nás v autobuse aj pospali, iní naopak chceli všetko vidieť. Ideme hneď na check-ing a odovzdávame batožinu, prechádzame kontrolou. Niektorým z nás pípajú zabudnuté kľúče od kufra, drobné mince, dokonca si vyzúvame aj topánky. Nastupujeme do lietadla a o šiestej odlietame do Londýna na letisko Luton. Tí z nás, ktorí prvýkrát leteli, majú troška obavy, ale nakoniec sa to všetkým páči. Z letiska ideme rovno do hotela Premier Inn, kde sme ubytovaní. Táto krajina má zvláštne pravidlá pri ubytovaní, že deti nesmú byť samotné na izbe, a tak je na každej izbe dospelý. Ideme na pizzu, do supermarketu a keďže sme po dlhej ceste veľmi unavení, odchádzame spať.

PIATOK (25.1.2013) - Po raňajkách sa vydávame na cestu do partnerskej školy v Duffielde. Škola má približne 1400 žiakov a 80 učiteľov, čo nás dosť prekvapí. Na recepcii nás už čakajú naši mentori, ktorí si berú na starosť dvoch žiakov a prevádzajú ich po škole, žiaci sú aj na jednotlivých hodinách ako sú angličtina, matematika, biológia, chémia, telesná a hudobná. Učitelia sú medzitým na obhliadke školy. Po dopoludňajšom vyučovaní ideme na obed. Všetci sa tešia, ale sme aj trošku prekvapení, lebo ich obed pozostáva zo sendvičov, prípadne nejakých hranoliek. Poobede dostávame za úlohu odpovedať na otázky kvízu, ktorý súvisí s prehliadkou Duffieldu. Okolo štvrtej poobede nasleduje párty.

SOBOTA (26.1.2013) - V sobotu ráno je naplánovaný výlet do kúpeľného mesta Bath. Hoci cesta trvá približne štyri hodiny, všetkým sa rímske kúpele páčia. Niektorí si dokonca kupujú aj suveníry.

NEDEĽA (27.1.2013) - Odchádzame pozrieť Londýn. Nastupujeme do červeného double-deckra (známy anglický autobus) a ideme na vyhliadkovú cestu Londýnom. Poobede sa zastavujeme aj v geologickom múzeu a zažijeme ukážku malého zemetrasenia. V tento deň náš pobyt v Londýne nekončí. Lúčime sa so svojimi mentormi, ďakujeme im za krásne zážitky a tešíme sa na nich u nás, na Slovensku v decembri.

PONDELOK (28.1.2013) - Tento deň strávime sami v Londýne. Pozrieme si Big Ben, Tower Bridge, nastupujeme na London Eye, navštívime 4D kino. Poobedňajší čas je určený na nákupy.

UTOROK (29.1.2013) - Po raňajkách odchádzame autobusom na letisko Luton a okolo 14.30 hod. prilietame do Budapešti, kde po krátkom zdržaní pre nás prichádza mikrobus a okolo 22.00 hod prichádzame domov.

2. cesta - PODROBNÝ POPIS CESTY DO POĽSKA

22.6.2013 Súčasne s nami pricestovali aj učitelia a žiaci z Anglicka a učitelia z Rakúska. Po príchode a ubytovaní v nádhernom hoteli sme navštívili blízku reštauráciu, aby sme si obzreli miesto, kde budeme raňajkovať. Podvečer sme sa vybrali na prechádzku po meste, ale nepríjemný dážď nás zahnal naspäť. Ostali sme teda na izbe a robili si disko a karaoke show.

 23.5.2013 V škole nás oficiálne privítali pri slávnostnom ceremoniáli, ktorý bol spestrený prezentáciou o uplynulej návšteve v Anglicku. V tento deň sme navštívili aj pána starostu tohto mestečka a najbližší rekreačný objekt „Dzikowiec Mountain“, kde sme sa vyviezli lanovkou. Poobede všetci žiaci partnerských škôl participovali na workshope – vytvárali 3D projekt o poľských pamiatkach UNESCO.

24.5.2013 Nasledujúci deň sa naše dievčatá zúčastnili na vyučovaní – geografie, biológie a poľštiny. Poobede sme zavítali na Európsky piknik, kde sme ochutnali špeciality Poľska, Rakúska, Anglicka, Slovenska a Turecka. Hostitelia pre nás pripravili tombolu, pestrý zábavný program a priateľský futbalový zápas medzi Poľskom a Anglickom.

 25.5.2013 V sobotu skoro ráno (4.00 hod.) sme vyrazili do Krakova. Tam sme navštívili Zámok Pieskowa skala, Univerzitné múzeum Collegium Maius a Wieliczku – podzemnú soľnú baňu. V nej sme strávili 3 hodiny prezeraním si konkrétnych chodieb v hĺbke 135 m, ktorú sme zdolali 800 schodmi nadol. Prenocovali sme v Zakopanom. Po príchode sme si dali chutnú večeru a vybrali sme sa konským záprahom na troch vozoch po večernom mestečku. Na cestu nám svietili fakle a čerstvý tatranský vzduch nám dal o sebe vedieť. Bolo chladno, sotva 5 st. Celzia.

 26.5.2013 Po raňajkách o 9.00 sme vyrazili so sprievodkyňou prezrieť drevený kostolík, najstarší kostol, kde práve končila omša, neďaleký cintorín, kde sú pochované významné osobnosti tohto mesta a známy skokanský mostík. Po krátkej prestávke v obchodíkoch sme vycestovali do Kalwarie Zebrzydovskej. Tá je známa návštevami pápeža Jána Pavla ll. a Benediktom XVI. Je to veľký náboženský komplex, do ktorého sme mali možnosť nahliadnuť.Výlet sa všetkým páčil, nadviazali sme nové priateľstvá a precvičili sme si v praxi nielen angličtinu, ale aj nemčinu. Domov sme sa vrátili v nedeľu po 21.00 hod. bohatší o množstvo zážitkov.

3. cesta - NÁVŠTEVA PARTNERSKÝCH KRAJÍN U NÁS

V dňoch od 10.10. do 15.10.2013  sme v našej škole privítali hostí z Anglicka, Poľska a Rakúska vrámci projektu Comenius. Návštevu sme slávnostne zahájili v piatok 11.10.  privítacím ceremoniálom v škole, kde sme predstavili legendy z UNESCO pamiatok v našej krajine. Predstavili sa aj žiaci s krásnym programom a miestna skupina spevákov Hanišťanka. Poobede sme navštívili UNESCO pamiatku Jasovskú jaskyňu, ktorá našich hostí veľmi zaujala. Potom sme sa vydali do Medzeva prezrieť si múzeum Rudolfa Šustera. V podvečer tohto dňa sme si prezreli centrum Košíc najprv za doprovodu sprievodcu a neskôr mal každý možnosť si ho individuálne prezrieť.

 

V sobotu 12.10. sme pre hostí zo zahraničia a pre žiakov našej školy naplánovali návštevu Spišského hradu a Levoče. Tam sa dozvedeli mnohé krásne príbehy z histórie týchto kultúrnych pamiatok. Navštívili sme dom Majstra Pavla, radnicu, kostol a expozíciu spišských tradícií. Krásny a slnečný výlet sme v sobotu ukončili prechádzkou po Štrbskom plese a prehliadkou jeho okolia.

 

Nedeľu, 13.10, sme strávili návštevou historického mesta Bardejov. Tam sme zavítali do Baziliky sv. Egídia, vystúpili sme na jej vežu, navštívili sme radnicu a hradby tohto mesta. Poobede sme si oddýchli v Bardejovských Kúpeľoch, ochutnali miestne minerálne vody a prezreli sme si skanzen s drevenými domami a kostolíkmi.

 

V pondelok sa naši priatelia – žiaci zúčastnili vyučovania v 8. a 9. ročníku  a mohli sami posúdiť kvalitu a vybavenie našej školy. Dospelí boli v tom istom čase na obhliadke výstavby novej cesty a navštívili obec Kechnec. Poobede sa všetci zúčastnili „Olympijských hier“, v ktorých si žiaci zasúťažili v deviatich disciplínach a po nej nasledoval futbalový súboj medzi Slovenskom, Anglickom a Poľskom. Po našom futbalovom víťazstve sme vyhodnotili jednotlivé súťaže, víťazi dostali krásne perníkové medaile a iné vecné ceny. Neskôr sme sa výborne zabavili na diskotéke a karaoke-šou.

 Veríme, že celá návšteva prebehla v priateľskom duchu, splnila svoj cieľ – navštíviť UNESCO pamiatky a každý zúčastnený si domov odniesol množstvo krásnych dojmov a zážitkov.

4. cesta - ZÁVEREČNÝ CEREMONIÁL UKONČENIA PROJEKTU COMENIUS V ANGLICKU
Návšteva Anglicka 14.5. – 21.5.2014

Učitelia a žiaci našej školy vycestovali po druhýkrát do Anglicka v rámci projektu Comenius. Vyžadovalo si to nemálo príprav či už od dospelých alebo od žiakov. Žiaci si pripravili prezentáciu marketingového charakteru, ktorou sa prezentovali na záverečnom ceremoniáli v partnerskej škole v Duffielde. Okrem nás vystúpili aj žiaci Anglicka, Poľska a Rakúska.

Prvé štyri dni sme strávili priamo v srdci Spojeného kráľovstva v Londýne. Bývali sme v hoteli neďaleko Hyde parku, cez ktorý sme mnohokrát prechádzali či oddychovali sme v ňom. Navštívili sme slávnostný ceremoniál v Buckinghamskom paláci, Tower of London, Westminster Abbey, Shakespeare´s Theatre, Múzeum Sherlocka Holmesa či Londom Eye. Obdivovali sme aj Big Ben, Tower bridge, Tate modern, Science museum či Natural history museum. Nezabudli sme ani drobné nákupy v obchodíkoch na Oxford Street, aby sme potešili darčekmi svojich blízkych. 

V partnerskej škole sme pochovávali časovú kapsulu pre budúce generácie. My sme do nej vložili naše zapísané spomienky o tomto projekte v kronike a pohľadnice zo slovenských UNESCO pamiatok. Prezreli sme si ich rozľahlú školu, vybavenie, ale vyučovania sme sa nezúčastnili. Škoda . Predposledný deň nášho pobytu sme strávili na zámku Chatsworth, kde sme si prezreli interiér zámku a jeho prenádhernú záhradu. Večer po ôsmej sme vyrazili do 200 km vzdialeného Londýna, kde sme na letisku prečkali čas do skorého ranného odletu z letiska Luton do Košíc. V stredu 21.5. sme predpoludním ukončili naše putovanie s množstvom zážitkov a dojmov. Ďakujeme za príležitosť byť súčasťou tohto projektu. 

Neprehliadnite


1) Venujte nám 2% z Vašich daní. 

Potrebné tlačivo na: http://zshaniska.sk/o-skole/povinne-zverejnovanie/ostatne.html


PRojekt INkluzívnej EDukácie. / Projekt je spolufinancovaný zo zdrojov EÚ. Operačný program vzdelávanie

Anketa

Nová stránka

Ako sa Vám páči nová stránka školy?

2
Chválitebná (2)
(0)
3
Dobrá (3)
(0)
0
Dostatočná (4)
(0)
0
Nedostatočná (5)
(0)
1
Výborná (1)
(0)
» Prejdite na anketu »
Nemáte povolenie hlasovať! Prihláste sa alebo si vytvorte konto.
Copyright © 2012 - 2023 ZŠ Haniska and design by za.jo.net