Úspešný projekt ERASMUS+

Prečítané: 5406x
Naša škola pripravovala minulý školský rok v mesiaci apríl medzinárodný projekt v rámci programu Erasmus+ pod názvom Zamestnania minulosti a súčasnosti so zameraním na ekologické poľnohospodárstvo. V septembri nám bolo oznámené, že projekt bol úspešný a národnou agentúrou v Portugalsku schválený. Projekt bude prebiehať dva roky (2014 -2016) a na jeho realizácii sa bude podieľať 5 krajín: Portugalsko, Španielsko, Slovinsko, Turecko a Slovensko. Na našich žiakov čaká množstvo zaujímavých aktivít, ako komunikácia s rovesníkmi z iných krajín cez Skype, pestovanie byliniek, zeleniny, výroba zdravých jedál, návšteva zaujímavých miest, písanie blogov a výroba projektového časopisu. Veríme, že tento projekt bude pre nás všetkých prínosom, získame ním opäť nové skúsenosti a zážitky a zdokonalíme sa v anglickom jazyku.    

Aktivity, ktoré sme realizovali v rámci projektu:
1) už dvakrát sme skypovali s partnerskými krajinami. V prvom skype rozhovore sme sa navzájom predstavili, v druhom skype sme sa rozprávali o škole. Čaká nás rozhovor o krajine, hudbe, športe a podobne.
2) získali sme informácie o pestovaní cibule nielen od našich miestnych poľnohospodárov, ale aj cez prednášku v Botanickej záhrade
3) vykonali sme analýzu pôdy, kde budeme pestovať bylinky, zeleninu
4) z dvadsiatich kusov cibule sme získali údaje o priemernej cibuli, odšťavili sme ju a porovnali údaje s našimi partnerskými krajinami
5) pripravili sme pôdu na pestovanie byliniek a zeleniny a zasadili sme ich
6) vytvorili sme video o našej škole, ktoré si môžete pozrieť na: https://www.youtube.com/watch?v=3nmCT4pVpJM&
7) navštívili sme partnerskú krajinu Portugalsko
8) vyrobili sme púpavový med http://zshaniska.sk/projekty/erazmus/aktivity-projektu-erasmus-plus.html
9) vyrobili sme bazový sirup http://zshaniska.sk/projekty/erazmus/aktivity-projektu-erasmus-plus.html
10) získali sme informácie o pestovaní niektorých základných byliniek, akými sú majoránka, bazalka, šalvia, pažítka, rozmarín, mäta
11) vyrobili sme si bylinkovú soľ

Tieto aktivity sme nezabudli sfotografovať a pozrieť si ich môžete v našej fotogalérii: http://zshaniska.sk/aktuality/fotogaleria/category/175-erasmus-plus.html

Návšteva partnerskej krajiny
PORTUGALSKO
V štvrtok večer sme z Hanisky odchádzali o polnoci objednaným mikrobusom. Cesta trvala približne štyri hodiny, kým sme sa dostali na letisko v Budapešti. Cesta prebiehala fajn. Všetci sme boli plní očakávania. O pol šiestej sme prechádzali kontrolou kufrov. Táto kontrola bola pre niektorých žiakov prvým zážitkom, nakoľko ešte doteraz necestovali lietadlom. Nakoľko sme nemali priamy spoj do Lisabonu, museli sme letieť cez Brusel. Lietadlo z Budapešti do Bruselu odlietalo o 6.40 hod. a následne o 11.30 hod sme už boli na ceste do hlavného mesta Portugalska. Po prevzatí kufrov sme okolo pol druhej išli autobusom do mesta Coimbry a potom ešte autobusom do mesta Seii, kde sme mali partnerskú školu. Tu sme sa dostali o 19.00 hodine večer. Toto cestovanie bolo náročné, ale my sme sa veľmi tešili, že sme mohli byť v tak ďalekej krajine.
Keď sme dorazili do partnerského mesta, ubytovali sme sa v hoteli a mali sme slávnostnú uvítaciu večeru, ktorá pozostávala zo špenátovej polievky, vyprážaného mäsa s kašou a kačacieho mäsa s ryžou. Hoci sme boli veľmi unavení, zvládli sme aj krúžok národných tancov, kde sme sa predviedli našou slovenskou karičkou v národných krojoch, ktoré sme si so sebou priviezli. Aby sme nezabudli na množstvo zážitkov z daného dňa, povinne sme si všetci zapísali tento deň do našich zápisníkov. 
V piatok ráno o 9.00 hodine nás privítal starosta Seii na radnici svojím slávnostným príhovorom. Potom sme sa vybrali na návštevu partnerskej školy. Celý deň sme strávili v škole, kde sme prezentovali svoje prezentácie a práce na projekte, v popoludňajších hodinách sme prostredníctvom workshopu prezentovali výrobu našej bylinkovej soli, ktorej sa venujeme v projekte. Učitelia rozoberali jednotlivé aktivity v projekte a pre žiakov bolo pripravené divadelné predstavenie. Večer sme zakončili koncertom, ktorý sa nám páčil. Unavení sme si svoje zážitky opäť zapísali do denníkov. 
Sobota ráno sa niesla v znamení výletov. Navštívili sme botanickú záhradu a iné pamiatky v meste Coimbra, ktoré sme si zvečnili našimi fotoaparátmi. Po obede, ktorý nám pripravili samotní študenti, sme sa rozpŕchli do obchodných centier, aby sme si niečo kúpili, čo nám bude pripomínať náš výlet. Večer sme sa opäť vrátili do Seii, kde sme sa pobalili, nakoľko na ďalší deň sme sa presunuli do Lisabonu. Ešte nás čakala stredoveká večera v stredovekých kostýmoch, v ktorých sme sa cítili veľmi príjemne. 
V nedeľu ráno sme išli vlakom do Lisabonu. Tento deň sme už nemali program s partnerskou školou, tak sme sa rozhodli pozrieť si toto mesto žltým vyhliadkovým autobusom s otvorenou strechou, aby sme spoznali pamiatky a kultúru tohto mesta. Mesto sa nám veľmi páčilo. Nezabudli sme ani na drobné darčekové predmety, akými sú magnetky, prívesky, pohľadnice či na oblečenie. Navštívili sme aj vyhliadkovú vežu v Lisabone. Týmto posledným dňom sa náš výlet v Portugalsku skončil. Plní dojmov a kamarátstiev odchádzame naspäť do Hanisky. 
V pondelok sme okolo obeda už opäť na letisku a tentoraz ideme domov cez Mníchov. Vidíme nádherné Alpy, ktorými sme unesení. V Mníchove si ešte niečo dokúpime a o 21.00 opäť nastupujeme do lietadla smer Budapešť. V skorých ranných hodinách prichádzame do Hanisky. Už teraz sa tešíme, ako porozprávame našim spolužiakom o ceste do Portugalska. 
S priateľmi
S priateľmi S priateľmi
Políčko
Políčko Políčko
Krásny výhľad
Krásny výhľad Krásny výhľad
Predaj medu
Predaj medu Predaj medu
Ukážka školy
Ukážka školy Ukážka školy
Ochutnáte?
Ochutnáte? Ochutnáte?Komentáre

Musíte sa prihlásiť alebo zaregistrovať pre vloženie komentára.

Neprehliadnite


1) Venujte nám 2% z Vašich daní. 

Potrebné tlačivo na: http://zshaniska.sk/o-skole/povinne-zverejnovanie/ostatne.html


PRojekt INkluzívnej EDukácie. / Projekt je spolufinancovaný zo zdrojov EÚ. Operačný program vzdelávanie

Anketa

Nová stránka

Ako sa Vám páči nová stránka školy?

2
Chválitebná (2)
(0)
3
Dobrá (3)
(0)
0
Dostatočná (4)
(0)
0
Nedostatočná (5)
(0)
1
Výborná (1)
(0)
» Prejdite na anketu »
Nemáte povolenie hlasovať! Prihláste sa alebo si vytvorte konto.
Copyright © 2012 - 2023 ZŠ Haniska and design by za.jo.net