Opäť Projekt Erasmus +

Prečítané: 2511x

Projekt Erasmus+ „Tradície zahŕňajú hodnoty“

Základná škola v Haniske sa v marci 2018 cez portál eTwinning zapojila do prípravy projektu Erasmus+. Dňa 15. augusta 2018 slovenská Národná agentúra zverejnila výsledky a projekt s názvom „Tradície zahŕňajú hodnoty“ bol ohodnotený počtom bodov 88 zo 100 a teda Európska komisia ho schválila. Vysoké skóre naznačuje, že projekt má silný potenciál. Hlavným cieľom projektu je výmena dobrej praxe. Koordinátorom projektu je Taliansko, partnermi sú Portugalsko, Turecko, Holandsko a Slovensko. Projekt bude trvať 24 mesiacov, t.j. do 30.9.2020.

Tento projekt sme pripravili preto, lebo veríme, že tradície sú nástrojom pre lepšiu budúcnosť a že vďaka nim sú ľudia zodpovednejší, spoločenskejší, tolerantní, nápomocní a ľudskejší. Najdôležitejším cieľom Európskej komisie je, aby v Európe žili dobrí občania a úroveň spoločenská, vzdelanostná a technologická sa u občanov zlepšila. V Strategickom pláne EÚ 2020 je uvedené, že kľučovým faktorom v dnešnom svete je zvýšenie sociálneho povedomia, riadenie spoločenskej jednoty a zlepšenie využívania IKT.

Vďaka projektu TIP chceme, aby študenti a spoločnosť vedeli o hodnotách a tradíciách v ich kultúrach a aby ich spoznali aj v partnerských krajinách. Veríme, že tradície majú vo svojom pozadí pozitívne hodnoty. Tým, že ich budeme skúmať, analyzovať, prezentovať a zdieľať, sa hodnoty v Európe medzinárodne obohatia.

Do každej zo zúčastnených krajín vycestuje 5 žiakov (v sprievode dvoch dospelých) na 7 dní vrátane cesty. V Haniske privítame 20 žiakov z partnerských krajín v školskom roku 2019/2020, predbežne v júni 2020. 


Prvá mobilita - Piacenza, Taliansko, 10. - 14.12.2018

Všetci partneri v projekte TIV sme sa dohodli, že v druhý decembrový týždeň sa uskutoční prvá mobilita v talianskom meste Piacenza. Na tento LTT (learning-teaching-training) boli vybraní nasledujúci žiaci: deviataci Barbora Starších, Marcela Kisová, Daniel Takáč, Gabriel Čardáš a ôsmak Ján Imrich. Od októbra sme sa poctivo pripravovali na vycestovanie. Žiaci pracovali na PPT prezentáciách, natáčali videá a spracúvali ich. Témou tohto stretnutia boli hodnoty empatia-pomoc-srdečnosť. Všetky prezentácie a videá sme so sebou zobrali na usb kľúčoch a mohli sme spokojne odletieť.

8. decembra 2018 sme mali let z Budapešti do Milána. Odchádzali sme za veľmi nepríjemného počasia, no Miláno nás prekvapilo teplým a slnečným počasím. Jednu noc sme prespali v apartmáne v Miláne a celú nedeľu sme mali na spoznávanie mesta. Večer sme cestovali vlakom do Piacenzy, na stanicu nás prišla osobne počkať pani riaditeľka. Taxíky nás odviezli do Park Hotela na okraji mesta. Čakalo na nás päť pracovných a vyťažených dní.

Základná škola totiž pozostáva z niekoľkých škôl nižšieho a vyššieho stupňa, ktoré patria pod jednu základnú školu, ale nachádzajú sa v priľahlých dedinkách a mestečkách.

V pondelok nás privítali v San Nicolo. Deti nižšieho stupňa hrali na hudobných nástrojoch, spievali, tancovali, hrali scénky. Celý program bol na školskom dvore, nakoľko bolo príjemne a slnečno. Po programe sme si pozreli ich školu a išli sme na Miestny úrad v San Nicole, kde nás privítal pán starosta s poslancami. Bolo to veľmi neformálne a zároveň milé posedenie. Po skončení sme sa presunuli naspäť do školy a v ich jedálni sme boli všetci pozvaní na obed. Každý deň nás pohostili svojimi tradičnými jedlami. Na poobedie bol naplánovaný výlet do centra Milána, kde sme si pozreli hrad, katedrálu a mali chvílu na nakupovanie. Vrátili sme sa na hotel neskoro večer.

V utorok na nás čakali dve základné školy v mestečku Gragnano, všade nás krásne privítali, pripravili zaujímavú prehliadku po škole, mali nachystané interaktívne cvičenia pre všetky krajiny. Talianske deti sú veľmi spontánne, všetko nám radi ukazovali napriek rečovej bariére, ktorú sme spolu pomaličky lámali. Počas pauzy si všetci žiaci zahrali basketbal na neďalekom ihrisku a boli sme navštíviť aj miestny kostol. Poobede a podvečer všetky tímy prezentovali svoju krajinu.

V stredu sme navštívili ďalšiu zo základných škôl, nádhernú novopostavenú školu, kde na nás čakal opäť bohatý kultúrny program. Pani riaditeľka nám ukázala školu, videli sme ich hodiny varenia, škola integrovala aj telesne a mentálne postihnuté deti. Vo všetkých školách sme videli veľa prisťahovalcov a cudzokrajných detí, pre nich je sociálna inklúzia úplne prirodzená a nerobia medzi deťmi rozdiely. Poobede na nás čakali prezentácie v podobe pripravených videí, v záhrade v San Nicolo sme každá krajina vysadili svoj strom, zúčastnené tímy si proti sebe zahrali floorbal. Bol  to opäť deň plný na zážitky a nové skúsenosti.

Na štvrtok bol naplánovaný výlet do Verony. Skoro ráno sme vyrazili, keďže sme mali pred sebou takmer 3 hodiny cesty autobusom. Počasie nám opäť vyšlo a hoci bolo chladnejšie, bolo krásne slnečno a tak sme si nádherné historické mesto vychutnali naplno. Náš sprievodca nás previedol najdôležitejšími pamiatkami, jeho výklad bol veľmi pútavý a vďaka nemu sme videli to najpodstatnejšie. Samozrejme všetci sme boli najviac zvedaví na balkón, pod ktorým Rómeo čakal na svoju Júliu, ale aj Aréna, kde sa konali zápasy v staroveku bola impozantná. Celodenný výlet sa každému veľmi páčil a v nohách sme mali vyše 10 km. Po výlete na nás čakala pizza v objednanej reštaurácii a večer o 21,00 sme boli pozvaní na akadémiu ZŠ San Nicolo. Na hotel sme sa vrátili vyčerpaní po celom dni až okolo 22.30.

Piatok bol posledný deň v Piacenze. Doobeda nám pripravili výlet do neďalekej stredovekej dedinky Grazzano Visconti. Je to dedina, ktorá bola postavená len pred 100 rokmi, ale v štýle stredoveku a má svoju atmosféru. Potom sme sa presunuli do dedinky Calendasco, kde miestne deti základnej školy opäť nacvičili krásny bohatý program, v škole sme si zahrali hru Bingo a potom sme sa presunuli do San Nicola, kde sme vypĺňali potrebné tlačivá a formuláre k projektu. Zhrnuli sme celý týždeň, či splnil svoju funkciu, odovzdali sme všetky prezentácie a večer nás Taliani pozvali všetkých na bohatú večeru v miestnej reštaurácii. Potom už nastal čas na lúčenie, keďže každá krajina mala iný čas odletu.

Celý týždeň v Piacenze bol určite pre všetky zúčastnené strany prínosom, vzájomne sme sa obohatili, bližšie spoznali, nadviazali priateľstvá a zistili, že tradície v každej krajine obsahujú hodnoty, ktoré je dôležité uchovávať a zdieľať.

Na záver veľké poďakovanie patrí Gabrielle, hlavnej organizátorke v Piacenze, pani riaditeľke Adriane, Nebimu z Turecka, ktorý to mal do veľkej miery celé pod palcom a v neposlednom rade aj sestričke Ivane za jej vzácnu pomoc a ochotu a našim žiakom, ktorí reprezentovali našu školu a zároveň krajinu na úrovni.

Druhá mobilita - Sao Roque, Portugalsko, 6.-10.5.2019

Po náročnej teoretickej a praktickej príprave nadišiel deň, keď vybraní žiaci 7. a 8. ročníka, Daniel Eliaš, Adrián Šoltés, Simona Hutterová, Patrícia Lacková a Tímea Švarcová, spolu s pani učiteľkou M. Austovou a koordinátorkou za slovenský tím J. Franko, 4. mája 2019 v skorých ranných hodinách vyrazili na ďalekú cestu do Portugalska. Prvý let bol z Budapešti do Bruselu, kde sme po 5 hodinovej prestávke mali ďalší let do Porta. Upršanú a chladnú strednú Európu sme vymenili za teplé a slnečné počasie v Portugalsku. Keďže v nedeľu let do Portugalska nebol, strávili sme tak o deň viac v prekrásnom meste Portugalska, Porto. Ešte v deň príletu sme si prezreli historický železný most Dom Luis, ktorý bol dokončený v roku 1886 a vysvietené nábrežie rieky Douro. Počas ďalšieho dňa sme vyrazili opäť do centra, poprechádzali sa po najkrajšej časti Ribeira, teda malebné domčeky na nábreží, zapísané v historickom dedičstve UNESCO. Potom sme sa autobusom presunuli k Atlantickému oceánu a keďže bol krásny slnečný deň, užili sme si aj jeho príjemne chladné vlny a nazbierali si pestrofarebné mušle. O 17,15 nás pri nemocnici Lapa čakal objednaný mikrobus, ktorý zabezpečili portugalskí partneri a zaviezol nás do nášho apartmánu v Jao Joao da Madeira. Keďže žiaci našej školy neboli ubytovaní v rodinách ako je to zvykom v programe Erasmus+, boli sme všetci spolu v apartmáne s vlastnou kuchynkou. Ešte v nedeľu večer sa všetci učitelia stretli na spoločnej večeri v hoteli Golden Tulip, aby sa spoznali s vytvorili tak tím pre nadchádzajúci týždeň.

V pondelok sa začal oficiálny program v rámci druhej mobility programu Erasmus+ s názvom Tradície zahŕňajú hodnoty. Autobus nás odviezol do blízkej dedinky Sao Roque, kde sa nachádza naša partnerská škola. Prezreli sme si ich krásnu, esteticky upravenú, svetlú, skvelo vybavenú a čistú školu, ktorá pozostáva z tried, odborných učební, knižnice a kantíny. Ešte pred obedom v ich jedálni sme sa rozdelili na tímy a zahrali si rôzne hry a aktivity na prelomenie ľadu, odtránenie bariér a spoznanie sa navzájom. Poobede nás u seba privítal starosta v mestečku Oliveira de Azeméis, pod ktorú spadá aj škola v Sao Roque. Po krátkom príhovore sme si urobili hromadnú fotku a išli sme do tematického parku Molinológico, kde sme si prezreli starý mlyn a ochutnali napr. chutný škoricový chlieb. Počasie bolo krásne a tak sme si užili aj teplé slnečné lúče v krásnom prostredí.

V utorok bol deň, keď sme sa venovali už prezentáciám na tému Školský systém. Naši žiaci mali nachystanú peknú ppt prezentáciu a všetci sa podieľali na jej odprezentovaní. Bolo zaujímavé porovnávať rozdiely medzi jednotlivými krajinami, ale našli sa aj spoločné menovatele. Za obedom nás u seba čakal starosta časti Sao Roque, previedol nás malým múzeom s výrobkami zo skla a dozvedeli sme sa, že v tejto oblasti Portugalska je množstvo malých rodinných firiem na výrobu topánok, ktoré sa exportujú do celého sveta.

V stredu sme mali pripravený celodenný výlet do Porta, ktoré je od Sao Roque vzdialené cca 40 kilometrov. V autobuse vládla skvelá nálada, žiaci už boli kamaráti, vymieňali si svoje instagramové účty, spievali moderné piesne, púšťali vlastnú hudbu a aj vďaka nej sa sbližšie spoznávali. Počas plavby loďou na rieke Douro, sme videli 6 mostov, ktoré ponad ňu vedú, prešli sme si centrum a videli prekrásnu železničnú stanicu Sao Bento, ktorá je pokrytá kachličkami od maliara Jorgeho Colaca. Je ich spolu viac ako 20 tisíc a predstavujú historické udalosti a osobnosti. Potom sme mali takmer 3 hodiny rozchod, ktorý sme využili na nákup suvenírov a shopping :). Takisto sme šli k Atlantickému oceánu, ktorý vyzeral úplne inak než v nedeľu, keďže počasie sa zmenilo. Bol rozbúrený a divoký, fúkal príjemný vietor. Cestou späť do Sao Joao sme navštívili mestečko Espinho, ktoré sa nachádza na brehu oceánu a vychutnali si pohľad na jeho rozbúrenú hladinu. 

Vo štvrtok sme sa opäť venovali práci. Všetky krajiny odprezentovali svoje pripravené videá na tému Sedulity-Cooperation-Responsibility, čiže Usilovnosť-spolupráca-zodpovednosť. Bolo veľmi zaujímavé pozrieť si, ako rôzne sa dá poňať jedna vlastnosť a na aké tradície sa dá napasovať. Naše videá, ktoré sme natočili od januára do apríla a spracovali nám ich deviataci Daniel Takáč a Gabriel Čardáš s pomocou ôsmaka Janíka Imricha, mali veľký úspech a rovnako zaujali ako pobavili publikum :). Za obedom sme sa všetci rozpŕchli po príjemnom shopping centre, ktoré sme my už dôverne poznali a potom sme sa autobusom odviezli do mestečka Vila de Cucujaes, kde podľa pôvodného programu sme ani nemali ísť, ale miestny starosta a celé zastupiteľstvo si považovali za česť privítať takýto projekt a previedli nás aj neďalekým kláštorom. Večer bol pre všetkých pripravený Spoločenský program, na ktorý boli pozvaní aj hosťujúce rodiny a všetci žiaci. Pochutnali sme si na ich tradičných jedlách, žiaci si zatancovali a bol to veľmi príjemný rozlúčkový večer.

V piatok si pre nás portugalskí partneri prichystali výlet do mesta Aveiro, ktoré je známe ako "portugalské Benátky" vďaka mnohým kanálom. Išli sme do open-air múzea a videli, ako sa z oceánskej vody získava soľ, boli sme v centre, kde sme obdivovali architektúru a domy obložené typickými kachličkami a potom sme šli k oceánu na Costa Nova, ktorá je slávna hlavne vďaka páskovaným domom. Prekrásne počasie mnohých opäť vyhnalo aj do vody, takže náš celotýždenný program sme ukončili rovnako, ako sme ho začali :). V autobuse si žiaci medzi sebou vymenili malé darčeky a sladkosti a rozlúčili sa.

V sobotu skoro ráno nás taxi odviezol na letisko a tentokrát cez Zurich sme sa dostali do Hanisky okolo 23 hod.

Program Erasmus+ financuje Európska komisia a v každom prípade je jedinečnou príležitsťou pre žiakov, študentov i učiteľov pre vytváranie nových priateľstiev, spoznávanie nových krajín a kultúr a vytvára úžasné možnosti pre mladých ľudí cestovať v podstate zadarmo. Samozrejme, je potrebné niečo pripraviť, nachystať, odprezentovať. Vďaka projektu, do ktorého sa nám podarilo dostať ako jednej z mála základných škôl na Slovensku, naši žiaci reprezentovali nielen seba, svoju triedu, našu základnú školu, ale v podstate aj Slovensko. A s uznaním musím povedať, že naozaj na úrovni.

Týmto moja veľká vďaka patrí najmä Anabele, Marcii a Philippe z Portugalska za skvelú organizáciu a bohatý, vyvážený a pestrý program, za ich pohostinnosť, priateľkské prijatie, pomoc, úsmev a dobrú náladu počas celého pobytu, Nebimu a Ilkertovi z Turecka, Marieke a Anttimu z Holandska, Federice, Eleonore a Else z Talianska... za skvelú spoluprácu a nádherné priateľstvá, našim žiakom, ktorí sa zúčastnili na mobilite, ale aj tým, ktorí nám pomáhali s programom a prípravou (Daniel, Gabriel, Janík - veľká vďaka aj vám!), všetkým, ktorí nás podporovali a pochopili, že program Erasmus+ je skvelá myšlienka pre chápanie európskej kultúry a širenie tolerancie, vytváranie príjemných medziľudských vzťahov a podporovanie spolupatričnosti.

Ďakujem aj pani učiteľke Austovej za akúkoľvek pomoc a verím, že aj vďaka medzinárodným projektom z našich žiakov vyrastú mladí ľudia, ktorí budú otvorení, priateľskí a tolerantní, bez predsudkov a ochotní prijať výzvy. Lebo jednu takúto výzvu sme zvládli, bolo nám tam skvele a ostane v našom srdci.

 Tretia mobilita - Antalya, Turecko, 28.10 - 1.11.2019

Po takmer šiestich mesiacoch od poslednej výmeny žiakov v Portugalsku sme sa počas septembra a októbra 2019 pripravovali na tretiu mobilitu v Turecku. Dievčatá siedmeho a ôsmeho ročníka, Ella Palenčárová, Karin Palenčárová, Gabriela Kačmáriková, Ema Majorošová a Karin Miklošová, boli pripravené letieť do príjemného počasia v tureckej Antalyii. Samotnej mobilite predchádzala dôsledná príprava. Mali sme nachystanú prezentáciu o našej škole a hlavne: pripravili sme si skvelé videá na tému LÁSKA-REŠPEKT-TOLERANCIA.

V nedeľu 27.októbra v skorých ranných hodinách sme vyrazili z Hanisky na letisko v Budapešti. Po prestupe v Istanbule a celodennom cestovaní sme konečne pristáli v Antalyii, kde nás čakal taxi do hotela. Turecký partner nám zabezpečil hotel v krásnom prostredí a ešte v deň príletu sme sa vybrali preskúmať celé okolie.

V pondelok nás autobus odviezol do školy, ktorá je súkromná s náboženským smerovaním, navštevuje ju 500 chlapcov vo veku od 10 do 18 rokov, je nová, moderná a svojím spôsobom výnimočná. Vo významnom testovaní na konci štúdia je už tretí rok suverénne najlepšia v celom Turecku. Okrem bežných predmetov sa vybraní chlapci učia naspamäť celý Korán.

Na školskom dvore nás už netrpezlivo čakali domáci aj zahraniční študenti.Pre žiakov z Talianska, Holandska, Portugalska, Turecka a Slovenska boli nachystané aktivity na "prelomenie ľadu" a hneď v prvý deň sa medzi nimi začali vytvárať pekné priateľstvá. Učitelia mali medzitým stretnutie s pánom riaditeľom, ktorý je zároveň spoluarchitektom školy, a srdečne nás privítal a porozprával nám o histórii školy a jej úspechoch. Potom sme sa presunuli do ich auditória, t.j. veľkej miestnosti ako divadlo, kde sa konajú dôležité udalosti školy. Všetky krajiny odprezentovali školy, z ktorých ich žiaci prichádzajú a po skvelom obede, kde sme ochutnali typickú tureckú kuchyňu, sme absolvovali prvý výlet, ktorý si pre nás pripravili. Duden Waterfalls, čiže vodopády Duden. Okolo 17 hodiny sme prišli na hotel a ihneď sme utekali na neďalekú pláž a vychutnali si poslednú možnosť okúpať sa v mori tohto roku.

Cieľom Erasmus+ je pomôcť zvýšiť kvalitu výučby a učenia od predškolského po sekundárne vzdelávanie v školách v celej Európe. Poskytuje príležitosti pre ľudí pracujúcich v sektore školského vzdelávania, aby mohli rozvíjať svoje odborné schopnosti a spolupracovať s partnermi v Európe a rozvíjať zručnosti svojich žiakov v oblasti komunikácie v cudzom jazyku a získavania nových spôsobilostí a skúseností. Aktivity podporujú výmenu osvedčených postupov a testovanie inovatívnych prístupov, ktoré riešia spoločné problémy.

V našom projekte s názvom Tradície zahŕňajú hodnoty si na každú mobilitu pripravujeme prezentácie, improvizácie, divadelné vystúpenia alebo videá na danú tému. Okrem tohto hlavného cieľa sú súčasťou programu aj sociálne a kultúrne exkurzie, ktoré žiakom rozširujú obzor a ponúkajú skvelé zážitky.

Takto si pre nás pripravili celodenný výlet na Pamukkale. Je to jedna z najväčších turistických atrakcií v Turecku. Svah pokrytý snehovo bielym travertínom skutočne vzhľadom pripomína kopec, alebo hrad bavlny. Rozloha bieleho "hradu" je 2 700 m na šírku a 160 m na výšku. Areál sa nachádza v juhozápadnej časti krajiny neďaleko mesta Denizli. Miesto Pamukkale je oblasť tektonického zlomu, kde na povrch vytekajú minerálne pramene bohaté na vápnik. Z minerálnej vody stekajúcej po skale vznikajú usadeniny - travertín. Tak vznikali v priebehu mnohých tisíc rokov pôsobivé terasy, kaskády a jazierka. A neprestali vznikať doteraz, prameň je stále aktívny. O prameň sa ľudia zaujímali už v antických dobách a zhruba 250 rokov pred Kr. tu bolo založené kúpeľné mesto Hierapolis. Pozostatky mesta sa nachádzajú priamo nad travertínovými kaskádami. Pamukkale je spolu s Hierapolisom zapísané na zoznam svetového dedičstva UNESCO. Bol to neopísateľný zážitok, keďže Pamukkale je svetové unikum a príjemné teplé počasie len umocňovali náš zážitok. Dlhá 4-hodinová cesta tam i naspäť však určite stála za to.

V stredu sme mali opäť pracovný deň, lebo nasledovala hlavná časť mobility - odprezentovanie hodnôt láska-rešpekt-tolerancia. Každá krajina bola originálna, Holanďania si pripravili interaktívnu anketu, Portugalci nám ponúkli prezentáciu, Turci mali pripravené ukážky z ich tradícií a Taliani natočili video o rešpekte. My sme si pripravili videá, ktoré sme starostlivo vopred premysleli, spracovali a po technickej stránke nám veľmi pomohol Janík Imrich, Ella Palenčárová a Aďo Šoltés. Okrem nich ďakujem viacerým dobrovoľníkom za prípravu materiálu, bez nich by videá nemali taký skvelý ohlas (dievčatá z projektu, žiaci 8. ročníka, Šimi Rapčák a Ing. Paholok). A to, že chytili za srdce všetkých, bolo jednoznačné. Mnohým sa v očiach leskli slzy a poďakovanie od učiteľov zo všetkých partnerských krajín bolo pre nás veľkým povzbudením, že naša snaha stála za to. V poobedňajších hodinách sme mali pripravenú prehliadku historického centra Antalye, navštívili sme mešitu a ukočili sme to plavbou na výletnej lodi.

Štvrtok bol bohatý na nové zážitky. Začali sme ho antickým divadlom Aspendos, pokračovali sme k vodopádom Manavgat, oddychom na pláži v Side a ďalšiu exkurziu sme zakončili v historickom Side. Večer sme mali nachystanú chutnú večeru spolu so všetkými hosťovskými rodinami a nasledovala "turecká noc", čiže vystúpenie tureckých spevákov a tanečníkov, ktorí nám sprostredkovali tureckú kultúru a tradície. Bol to dlhý deň, ale každý okamih bol neopakovateľný.

V piatok sme si prezreli celú školu, ktorá má len štryri roky, videli sme názornú ukážku, ako sa talentované deti učia Korán naspamäť (305 strán), dokončili prezentácie, vyplnili dotazníky a posadili citrónovníky v školskej záhrade ako znak priateľstva a spolupráce. Poobede sme strávili v nákupnom centre, aby sme domov prišli s darčekmi pre našich blízkych.

Celá mobilita bola určite neopakovateľný zážitok pre všetkých 25 žiakov z piatich krajín Európy. Ich priateľstvo, vzájomný rešpekt a komunikácia sú pre nás, učiteľov, najkrajším zadosťučinením: že Erasmus+ má zmysel, že spája, buduje a rozširuje obzory.

Veľké ďakujem patrí všetkým partnerom v našom projekte, za ich podporu, spolupatričnosť a priateľstvo a najmä našim tureckým hostiteľom, ktorí mali všetko prichystané na vysokej úrovni a vďaka ním sa určite každý rád vráti do tejto krajiny. Lebo nám ukázali autentické Turecko a svojou pohostinnosťou a starostlivosťou si nás získali.


Štvrtá mobilita - Alkmaare, Holandsko, 7.4.-15.4.2021

Po dvoch online stretnutiach s partnermi a koordinátorom v projekte Erasmus+: Tradície zahŕňajú hodnoty, sme sa dohodli, že pôvodná mobilita naplánovaná na marec 2020 v Holandskom Alkmaare, sa uskutoční z dôvodu nepriaznivej covid situácie takisto online. V dňoch 7.-15.4.2021 sa v škole stretli žiaci 5. až 9. ročníka. Samozrejme, po dodržaní opatrení a povinných testovaniach zákonných zástupcov a žiakov druhého stupňa. Hoci sme netušili, či o spomínanú aktivitu bude záujem, napokon sa jej zúčastnilo 20 žiakov a aj napriek tomu, že sa to s reálnym pobytom v zahraničí nedá ani porovnať, veľmi sa im bohatý program páčil a našli si od prvého dňa medzinárodných kamarátov. Od prvej chvíle využili chat v aplikácii Teams a vymenili si svoje profily na snape a Instagrame. Denne štyri hodiny sedeli pri počítačoch a vypočuli si zaujímavé prezentácie, pozreli si videá a pripravené materiály všetkých partnerov. Okrem toho sme im aj my predstavili hotové videá na tému: Dobrota, patriotizmus a vernosť. Takisto sme si pripravili aj videá týkajúce sa momentálnej smutnej situácie ako občianska zodpovednosť počas obdobia Covid-19 a spolupatričnosť. Zožali sme obrovský úspech a len chvályhodné komentáre. Boli sme naozaj radi, že naša práca a úsilie boli ocenené. Na záver programu vysadili Holanďania na záhrade pri škole strom priateľstva, symbolizujúci medzinárodné priateľstvá ako medzi žiakmi, tak i medzi učiteľmi.

Ostáva pred nami posledná online mobilita, ktorú budeme hosťovať tentokrát my na základnej škole. Keď sa vydarí aspoň ako táto, budeme všetci veľmi spokojní a s prípravami práve začíname.


Piata mobilita - Haniska, Slovensko, 20.5.-28.5.2021

Posledná virtuálna mobilita sa uskutočnila pod taktovkou Slovenska, našej školy. Hostili sme našich partnerov počas 9 dní a zúčastnili sa jej opäť žiaci, ktorí boli ochotní aj počas dištančného vzdelávania prísť do školy, dať sa otestovať a pomôcť svojou prítomnosťou a aktivitou. Boli to žiaci 5. až 9. ročníka, ktorí mali opäť možnosť zažiť hoci cez obrazovky počítačov niečo neobvyklé a jedinečné. Mobilitu sme otvorili pripraveným videom o Slovensku, našej škole a predchádzajúcich mobilitách. Potom sme pokračovali pripravenými videami na tému: Úprimnosť – priateľstvo – spravodlivosť. Na videách spolupracovali aj kolegyne z 1. stupňa, takisto veľmi pomohli všetci, ktorí sú súčasťou Erasmus tímu na našej škole. Tentokrát aj internetové spojenie spolupracovalo a celý čas sme mali viac menej bezproblémový priebeh virtuálnej mobility. Každý deň bol iný, ale vždy pestrý, plný nových informácií, zážitkov, smiechu a dobrej nálady. Každá krajina si taktiež pripravila aj kvíz v aplikácii Kahoot, kde zanietene súťažilo vyše 100 žiakov zo všetkých krajín, pričom žiaci z Hanisky si počínali skvelo a obsadili popredné priečky v každom z nich. Okrem toho, že boli všetci nútení komunikovať po anglicky, našli si kamarátov z iných krajín a dotazník na konci mobility potvrdil, že niektorí by boli radi, keby mobilita trvala aj dlhšie než 9 dní. Na záver sme pre našich partnerov pripravili video so záverečným ceremoniálom s vlajkami a hymnami všetkých krajín, s kultúrnym programom, vysadením stromu priateľstva a príhovorom pani riaditeľky. Dojatie na záver a uznanie dobre vykonanej práce boli to najviac, čo sme mohli očakávať. Snáď opäť sa nám podarí spolupracovať na ďalších prínosných projektoch!

https://www.youtube.com/watch?v=_ztnweWSUI8&ab_channel=JankaFr


Komentáre

Musíte sa prihlásiť alebo zaregistrovať pre vloženie komentára.

Neprehliadnite


1) Venujte nám 2% z Vašich daní. 

Potrebné tlačivo na: http://zshaniska.sk/o-skole/povinne-zverejnovanie/ostatne.html


PRojekt INkluzívnej EDukácie. / Projekt je spolufinancovaný zo zdrojov EÚ. Operačný program vzdelávanie

Anketa

Nová stránka

Ako sa Vám páči nová stránka školy?

2
Chválitebná (2)
(0)
3
Dobrá (3)
(0)
0
Dostatočná (4)
(0)
0
Nedostatočná (5)
(0)
1
Výborná (1)
(0)
» Prejdite na anketu »
Nemáte povolenie hlasovať! Prihláste sa alebo si vytvorte konto.
Copyright © 2012 - 2023 ZŠ Haniska and design by za.jo.net